Головна Міжкімнатні двері

Двері для нас є атрибутом нашого побуту і роботи. Якщо в ряді західних країн в побуті велика частина житлових приміщень має планування у вигляді незамкнутих (перетікаючих) просторів (студіо), а офісні приміщення являють собою загальні зали зі значною кількістю робочих місць, то для нашого менталітету, та ще й змученого сталінськими комуналками, такий підхід зовсім неприйнятний.

Нині на ринку України пропонується величезна кількість найрізноманітніших дверних блоків. Найчастіше споживач в умовах відсутності повної і достовірної інформації про елементи, які складають формулу якості, губиться серед цих дверних рифів, і його вибір базується на непрофесійних візуальних і часткових якісних оцінках, які у більшості випадків роблять вибір або зовсім помилковим, або недостатньо адекватним уявленням споживача про якість і довговічність предмета придбання. Спробуємо класифікувати і приблизно оцінити основні типи і види міжкімнатних дверей на ринку України та запропонувати можливим споживачам цих виробів ряд практичних рекомендацій щодо їх вибору.

Двері, як, власне, і самі квартири на ринку України, можна поділити на три групи: недорогі, престижні та елітні.

В один ранг з елітними апартаментами в перелік житла входять особняки, у яких не тільки архітектура, а й інтер'єр проектується з урахуванням смаків і потреб замовників.

Оскільки будівельні компанії здають нині більшість житла будь-якого рівня без внутрішньої обробки, отже, і без міжкімнатних дверей, то перед покупцями цього житла ставиться в примусовому порядку завдання вибору відповідних виробів.

Власники недорогого житла вибирають двері за критерієм «ціна-дизайн-якість». На наш погляд, перевага дизайну перед якістю є помилковою. Двері – це така частина інтер'єру, яка повинна служити максимально довго, хоча б тому, що її заміна, як правило, викликає необхідність проведення часткового чи навіть повного ремонту приміщень, між якими вона встановлена.

Отже, розглянемо, які види дверей купує ця (найбільш численна) категорія покупців.

На нижньому рівні ціни та якості стоять дверні блоки, полотна яких виготовлені накладенням формованих деревоволокнистих плит (ДВП) на брусковий (зазвичай – із сосни невисокої якості) каркас. Ці двері виготовляються на виробничих лініях у невеликих цехах – найдешевші полотна (без фурнітури) коштують від 100 до 200 грн. Дизайн полотен може бути найсучаснішим, обробка - тільки непрозора, але колір – будь-який, від класичного до авангардного. Полотно дозволяє змінювати колір фарбування до 5 разів. Відзначимо, що тепло- і шумоізоляція таких дверей невисокі, а час їхньої експлуатації розрахований на 5-7 років. Далі за ціною (але не за якістю) йдуть двері з натуральної деревини, що продаються, найчастіше, на речових ринках. Зовні ці двері виглядають досить привабливо, а ціна трохи вища – 300-400 грн. за полотно. Однак їхня якість далеко не найкраща. Двері ці виготовлені кустарно – не з просушеної, а із в’яленої деревини, тому вже через 2-3 місяці експлуатації жолобляться деталі, розходяться клейові шви, виріб не тільки втрачає зовнішній вигляд, а й руйнується настільки, що його неможливо експлуатувати. Виробник цих дверей (найчастіше – кустар з лісових регіонів країни) і їх реалізатор розділені відстанню і не пов'язані жорсткими зобов'язаннями, тож про гарантії виробника говорити не доводиться. А якщо при продажі і йде мова про це, то одержати їх в будь-якому вигляді – чи заміною виробів, чи поверненням їхньої вартості – на практиці неможливо.

Очевидно, найправильнішим виходом для цієї категорії покупців є замовлення дверей з натуральної деревини у дрібних, стабільних виробників (приватних підприємців), яких в Україні кілька десятків тисяч. Двері таких спеціалізованих виробників куштують 600-800 грн. за полотно і дуже добре виглядають. Особливо привабливою для замовників у цьому випадку є можливість деякого вибору дизайну дверей і кольору їхнього покриття. Своєю чергою, ця категорія виробників, піклуючись про свою репутацію (замовники найчастіше звертаються до них за рекомендацією тих, які раніше скористалися їх послугами), забезпечує прийнятну якість своїх виробів і надає на них гарантії, які, переважно, виконує.

Наступною категорією покупців дверей є власники престижного житла – це або квартири поліпшеного планування в нових будинках у нових районах, або щойно придбані звичайні квартири (навіть у старих п’ятиповерхівках), розташовані в престижних районах міста. Тут ми говоримо про так званий середній клас, який у нашій країні нечисленний. Ці покупці купують двері за критерієм «дизайн-ціна-якість». Й інтерес у цих покупців викликають, насамперед, імпортні двері.

Відзначимо, що вироби з натуральної деревини на Заході надзвичайно дорогі. Такі вироби не виготовляються масово, а лише невеликими партіями. Все це стосується і дверей. Якщо врахувати вартість доставки, мито і прийняту в Україні норму прибутку, то ціна імпортних дверей з натуральної деревини виявиться по кишені малій дещиці наших співгромадян, та й ті, швидше за все, не заплатять за комплект дверей для своєї квартири ціну автомобіля середнього класу.

Тому представників середнього класу приваблюють імпортні дверні полотна, виготовлені поточним методом на автоматизованих лініях. Такі вироби коштують 1500-2000 грн. за полотно, мають високий рівень опорядження, сучасний дизайн. От тільки самої деревини в них – практично немає. Її там навіть менше, ніж у згадуваних дверях з панелями з пресованого ДВП – в тих дверях дерев'яний каркас набагато потужніший. «Красиві» імпортні дверні полотна, як правило, на 80-90% складаються з ДВП, пресованого картону типу «бджолині стільники» і шпону цінних порід деревини (власне деревина в цих дверях використана тільки в їхньому каркасі та в дуже тонкому штапику навколо фільонок). Очевидно, такі двері не відповідають нашому менталітету, як і неприйнятні для наших співгромадян швидкозбірні будинки зі сендвічних панелей, з яких практично складається вся «одноповерхова Америка». Достатньо відзначити, що ввозяться ці вироби не у вигляді дверних блоків, а лише полотен, тому що дверні коробки повинні бути виготовлені з деревини, а вироби з неї в західних виробників досить дорогі. Ввізши ці полотна, імпортер потім шукає в Україні виробника коробки для цих полотен, намагаючись будь-яким шляхом укластися в рамки ціни, за якою ці вироби можна реалізувати. Споживач може відразу зіштовхнутися із справжнім наповненням такого дверного полотна, якщо, наприклад, йому захочеться підігнати його розмір під розмір прорізу. І в цьому випадку розкриється «сутність» полотна, яке буде втрачено практично безповоротно, а його ремонт – коштує не менше ціни його придбання. Тому про довговічність цих дверей, як і про можливість їхнього ремонту чи реставрації, взагалі не йдеться. Такі двері можуть застосовуватися для швидкозмінних інтер'єрів – у магазинах, салонах, де термін служби 2-3 роки є цілком прийнятним.

Поява на ринку України нових матеріалів (наприклад, МДФ) і автоматизованих верстатів (центрів) з їхньої обробки призвели до того, що з'явилися і двері, виконані з цих матеріалів. Ціна цієї категорії дверей приблизно така ж, як і попередньої. Однак, якщо цілком прийнятним є виготовлення з МДФ-плит фільонок для дверей, оброблених непрозорими емалями, то зовсім невиправданим видається виготовлення з цього матеріалу обв'язки дверних полотнин і коробки (стойових і поперечних деталей). Власне МДФ-плити (навіть під шпоном) не забезпечують необхідну довговічність виробу, можливість його ремонту і реставрації. Якщо ж з цією метою дотримуватись правильного застосування МДФ-плит – забезпечувати по крайках деталей обв'язки дверного полотна і коробки вставки з натуральної деревини, то за ціною ці двері стануть на один рівень з дверми із натуральної деревини, поступаючись їм у якості, довговічності та ремонтопридатності.

Звичайно, що для цієї категорії споживачів правильніше буде взяти двері з натуральної деревини, виготовлені вітчизняними виробниками.

Розглянемо, які це можуть бути двері, і де їх доцільно купувати. Поняття «двері з натуральної деревини» містить у собі не тільки позначення виробів, виконаних винятково з масиву або клеєної деревини, а й двері, в яких на основу із клеєної деревини накладено шпон.

Згадаємо, що в столярних виробах радянського часу було не надто багато власне деревини, а зовнішні панелі під лаком оброблялися, найчастіше, текстурним папером, який забезпечує ідеальний малюнок і колір «натурального дерева». Вихований на таких виробах, сучасний вітчизняний споживач найчастіше прагне одержати у виробах з деревини такий самий зовнішній вигляд.

Одержання ідеального підбору текстури деревини найпростіше досягається при виготовленні виробів, личкованих шпоном. Відзначимо, що личкування шпоном нині не є синонімом низького рівня чи недовговічності.

В перші роки вільного підприємництва в нашій країні в умовах пострадянського дефіциту споживач шукав не «що купити», а «як що-небудь купити». Тому покупця легко знаходили двері, в яких між шаром шпону не кращої якості та явно поганою деревиною наклеювалася ДВП, або ж на деревину, яка мало годилась під накладання шпону, наклеювався один шар останнього. Звичайно, такі вироби і товарний вигляд зберігали не надто довго, і служили набагато менше, ніж розраховував покупець.

Нині, в умовах загострення дефіциту високоякісної деревини, з одного боку, і підвищення попиту на дверні блоки досить високої якості, з другого, виявилося неможливим здійснювати відносно масовий випуск таких виробів тільки з деревини (масиву і клеєної). Тому найбільш грамотні виробники повернулися до добре забутого старого - класичної технології личкування шпоном, коли на основу із клеєної натуральної деревини накладається підкладка (як правило, лущеного шпону), а вже на нього наклеюється лицевий шпон з цінних порід деревини. Технологічні витрати при виготовленні личкованих шпоном дверей за класичною технологією досить великі, тому навіть при випуску партіями ціна таких личкованих шпоном дверей і ціна дверей з масиву чи клеєної деревини (коли відповідна деревина доступна виробнику дверей) практично однакові. Ще раз нагадаємо, що в личкованих шпоном за класичною технологією дверях, при інших практично рівних показниках якості та довговічності, забезпечено ідеальний підбір деревини. Ціна одних і других (тільки з деревини і личкованих шпоном) масових полотен складає 2000-2200 грн. – вибір залишається за покупцем.

А тепер про те, де подібні двері можна придбати. На випуску таких дверей партіями спеціалізуються середні деревообробні підприємства, які пропонують, переважно, кілька дизайнів – глухі і засклені полотна; полотна з пласкими (італійськими) і опуклими (традиційними) фільонками тощо. Ці підприємства, найчастіше, випускають такі двері на замовлення, і виконують їх за 1-3 місяці. Практично всі без винятку такі компанії-виробники дбають про свою репутацію, випускають якісну продукцію і виконують прийняті на себе гарантійні зобов'язання. Достатня кількість таких підприємств реалізує свої готові вироби через салони і магазини, які належать іншим компаніям.

І, нарешті, категорія покупців, яких можна розглядати як власників елітних апартаментів і особняків. Ця категорія покупців купує двері за критерієм «дизайн-якість-ціна», причому практично не купує готових дверей, а замовляє їхнє виготовлення, орієнтуючись на кращі вироби. За всю історію людства не було знайдено кращого матеріалу для виготовлення дверей, ніж деревина (масив і клеєна). Деревина забезпечує добру тепло- і шумоізоляцію, дозволяє створювати найбільш високохудожні вироби і при досить нескладному належному обслуговуванні довговічна (нині в замках і соборах ми милуємося дверями, як витвором мистецтва, виготовленими в епоху середньовіччя). Завдяки сучасним технологіям обробки деревини (просушування, просочування, тонування, лакування та ін.) для міжкімнатних дверей з натуральної деревини забезпечуються додаткові показники якості, довговічності та стабільності, що, своєю чергою, дозволяє формувати таке житло, яке може стати родовим гніздом.

Деревина – це не тільки масив, а й клеєна, коли деталі виробів виготовляються з клеєного з брусків наповнювача і накладених на нього зовнішніх панелей із ламелей (тонкої – 4-10 мм – дошки вищої якості). Застосування клеєної деревини – це також повернення до стародавніх класичних технологій, які забезпечили столярним і меблевим виробам хорошу міцність і довговічність. У тому, що саме в такий спосіб виготовлялися найпрестижніші вироби, переконалися, зокрема, реставратори, які відновлювали двері у Маріїнському палаці (Київ). У виробах із клеєної деревини, порівняно з виробами з масиву, значно збільшені параметри стабільності (сталість геометричних розмірів і форм) і довговічності. Особливо високі ці показники, коли при зовнішніх ламелях з цінних твердолистяних порід деревини наповнення виконане з хвойних порід (наприклад, – той же Маріїнський палац). Якщо ж замовник з яких-небудь міркувань бажає одержати двері тільки з масиву деревини, то для збереження початкових властивостей і якості цих дверей він повинен бути готовим до того, що йому доведеться підтримувати в досить жорстких межах температуру і відносну вологість у приміщенні, де ці вироби розміщено.

Інтер'єр елітних апартаментів і особняків, переважно, розробляють дизайнери, які проектують двері як невід'ємні складові цього інтер'єру. Тут двері розглядаються вже не стільки функціонально, але, насамперед, як одна з головних складових загального інтер'єру: вони повинні органічно відповідати меблям, сходам, стіновим і стельовим панелям. Тому найчастіше стає необхідним виготовлення криволінійних деталей в обкладці (штапику, переплетенні). Своєю чергою, випуск таких деталей потребує замовлення оригінального інструмента, пристроїв і оснащення для виконання тільки цього конкретного замовлення. Підвищені витрати на виробництво цим не обмежаться. Якщо навіть не брати до уваги витрати на виконання найвищого рівня оздоблення, то обов’язково слід врахувати, що для виготовлення таких виробів потрібен значний обсяг ручної висококваліфікованої праці (наприклад, криволінійна обкладка, різьблення тощо). Якою б дешевою не була жива праця в нашій країні (порівняно з країнами Заходу), її оплата істотно позначиться на кінцевій вартості замовлених дверей такого рівня. І якщо конкретні ціни таких дверей тут не розглядаються, оскільки вони є договірними, то відзначимо, що вони в кілька разів вищі за ціни на вироби попереднього рівня.

Однак, хоча «ціна» і не є визначальною для цієї категорії споживачів, але без проблем не обходиться.

При замовленні таких дверей висуваються найвищі вимоги до деревини: по розкрою, кольору, підбору та породах. Двері «з дуба» нині такі споживачі практично не замовляють. Для інтер'єрів житла вищого рівня використовуються цінні твердолистяні породи деревини: черешня, берест, горіх; рідше – ясен, меранті, бук. Очевидно, що для підбору деревини кожної породи, яку може замовити споживач, необхідна наявність дуже великого запасу високоякісної (без сучків, вад та дефектів, просушеної без залишкових напружень) деревини. Тобто, виробник дверей вищої категорії якості повинен омертвити значний обсяг оборотних коштів. Вихід з цього становища бачиться, по-перше, у використанні клеєної деревини, застосування якої істотно полегшує згаданий вище підбір деревини, що відповідає найвищим вимогам; по-друге, виготовлення клеєних елементів дверних блоків повинні здійснювати компанії, які самостійно розпилюють круглу деревину, просушують заготовки і випускають клеєні напівфабрикати для виробників кінцевих виробів. Такою, наприклад, є компанія «Атлант», яка впродовж шести років виготовляє клеєні дверні заготовки високої якості на ринок України та для власного виробництва дверей міжкімнатних та вхідних.